HİKAYEM

No comments
RANA BABAÇ
2004 yılında Robert Kolej'den mezun oldum. Hollanda'da Uluslararası İşletme Lisans programını tamamladıktan sonra İsveç'te Uluslararası Pazarlama üzerine Master (MSc) yaptım.

Discovery Channel, Animal Planet, EuroSport, Disney Channel, MTV, Land Rover, RedBull gibi bir çok eğlenceli markanın Türkiye'de pazarlama ve iletişim projelerini yürüttüm.

Şimdi kendi iletişim danışmanlığı şirketim BrandCritique'de çalışıyor, WWF Türkiye'e (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Kurumsal İlişkiler konusunda destek veriyor ve Anadolu Üniversitesi "Laborant ve Veteriner Sağlık" önlisans programında öğrenim görüyorum.


Lise yıllarında Lord isimli gri/siyah çok güzel bir kedimiz vardı. Şu sıralar Çanakkale'de Müzeyyen(6) ve Adem(0,5) isimli iki tane tekirimiz, Kadir Bey(18) ve Boncuk(10) isimli iki tane kara kaplumbağamız, İstanbul'da ise Masum(2) ve Misket(1) isimli iki tane muhabbet kuşumuz var. Çok sık seyahat ettiğim için kedi ve kaplumbağalarımız ailemle, kuşlarımız ise benimle yaşıyor.

Cats of Istanbul ve Pups of Istanbul projeleri nasıl ortaya çıktı?

Instagram’ın daha yeni popüler olmaya başladığı, hashtag kullanımının pek yaygın olmadığı 2012 senesiydi. O zaman Kavacık’ta bir şirkette çalışıyordum ve köprü trafiğini atlatmak için şirket servisi beni her sabah erkenden, saat 6 gibi almaya geliyordu. O saatte sokaklarda İstanbul kedileri ve benden başka kimse olmuyordu. Servis beni her zaman tam vaktinde almaya gelmese de Bıyık adını taktığım yaşadığım mahallenin sahiplerinden tonton siyah beyaz bir kedi her sabah tam zamanında gelip benimle servis bekliyor, bu vesileyle de kahvaltısını ediyordu :)

Gel zaman git zaman Instagram’da önce Bıyık’ın, arada da Limon adını verdiğim diğer İstanbul kedimin resimlerini #catsofistanbul hashtagi ile kişisel hesabımdan paylaşmaya başladım. İlk kez bu hashtagi kullananın kendim olduğunu fark edince tüm sosyal medya platformlarında bu hesabın kullanılıp kullanılmadığını kontrol ettim. Hepsinin açık olduğunu görünce de hem hesapları aldım, hem de daha sonra Türk Patent Enstitüsü’nde markayı tescillettim. O gün bugündür de Instagram’da #CatsofIstanbul hashtagi ile paylaşılan resimleri inceliyor, hem fotoğraf kalitesi yüksek hem de bir kompozisyona sahip veya gözle görülür bir durumu/duyguyu anlatan fotoğraf ve videoları Cats of Istanbul'un Facebook, Twitter, Instagram ve Vine hesapları üzerinden paylaşıyorum.

Projemin en temel amacı, resimlerin anlattığı mikro-hikayeler ve sergilediği durum/duygularla insanları patilerle empati kurmaya ve onlara karşı davranışlarını iyileştirmeye teşvik etmek.

Pups of Istanbul'u ise 2015'e girerken kurdum. Pups of Istanbul'un amacı Cats of Istanbul gibi insanlara patiler arasında empati köprüleri kurarak, özellikle Türkiye'de çok yaygın olan "köpek korkusuna" karşı farklı bir perspektif sunmak.

Cats of Istanbul ve Pups of Istanbul resim paylaşmaktan başka ne yapar?

Cats of Istanbul ve Pups of Istanbul patileri evde veya sokakta çekilmiş resimleri üzerinden konuşturan, bu iletişim ile patiler ve insanlar arasında empati köprüleri kurmaya çalışan sayfalar. Bu hergün yapılan, yapılmaya çalışılan şey. 

İkinci yaptığımız şey ise zamanımız oldukça diğer sivil toplum kurumları ile bir araya gelerek, zaman zaman sokaktaki canların hayatlarına fayda sağlayacak, zaman zaman da barınak hayvanlarının hayatlarını iyileştirmeye yönelik aktiviteler organize etmek veya başka bu konuda çalışan organizasyonlara destek vermek. En son “Herkes için Mimarlık” ile bir araya gelerek Yedikule Hayvan Barınağı’nda yapısal iyileştirmeler yapmaya çalıştık, ağımız üzerinde yayınlanan duyurularla mama bağışı topladık.

Üçüncü üzerinde çalıştığımız proje ise her gün farklı farklı ve çoğu zaman çok zayıf sosyal medya hesapları üzerinden sokaktaki canlara yuva, mama ve tıbbi yardım ulaştırmak için canla başla çalışan hayvanseverlere etkili bir iletişim ve yardım bulma/ulaştırma platformu sağlamak. Bu konuda çalışan hayvanseverlerin başarı hikayelerinin sayısını arttırmayı çok istiyoruz. Başka bir isim altında sunacağımız bu platformu 2016 yılı içerisinde kullanıma açmayı umut ediyoruz.

No comments :

Post a Comment