Kedi Sevmeyenler Neden Kedilerin Kadrajındadır?

No comments

Slate – Kedi doğasının başlıca ironilerden bir tanesi, kedi sevmeyen insanlardan hoşlanıyor olmalıdır.  Biz kedi severler, kedi sevmeyen insanların davranışlarını inceleyerek, bu konu hakkında bir kaç şey öğrenebiliriz.

İnsanlar kedileri umursamıyorlarsa veya onlardan tedirgin oluyorlarsa, kedilere bakmaktan kaçınırlar ama gözleri de kontrol amaçlı onların üzerindedir. Kedilerin onlara doğru yaklaşmasını istemezler. Hayır! Geliyor! Kucağıma atlayacak! gibi endişelere kapılırlar ki böyle durumlarda endişeleri de karşılıksız kalmaz.

Bu konuya bir de kedilerin açısından bakalım.

Kedi dünyasında bütün agresyon belirtileri bakışlarla başlar. Ağırbaşlı ve uslu kediler kısa bir süre için size baktıktan sonra başka bir yöne bakmayı tercih ederler. Bu yüzden arkadaş olmak istediğiniz bir kedi varsa, bulunduğunuz ortamda onun durduğu bölgeyi belirleyin ve bakışlarınızı ondan kaçırmaya gayret edin.

Bir diğer kritik konu ise kedilerle temas… kedilerden hoşlanmayan insanlar onlara dokunmamaya gayret gösterirler. Bir kedi yanlarına yaklaştığı zaman, içgüdüsel olarak kedinin başını okşadıkları görülür. Bu fenomen ingilizce de “instinctive petting” olarak ifade edilir, yani “içgüdüsel okşama”. Bu kişiler daha sonra, ellerini kedinin üzerinden çekerek bir an önce onun yanlarından uzaklaşmasını isterler. Fakat kedi umduklarının aksine yanlarından ayrılmak istemez.

Gerçek şudur ki ‘Kolay elde edilmezi’ oynamak bir kediyle arkadaşlık kurmanın en iyi yollarından biridir. Yeni tanıştığınız bir kediyle arkadaş olmak istiyorsanız, size doğru yaklaşmasına izin verin ve elinizi ona doğru uzatın. Böylece hem kedinin kokunuzu almasına izin vermiş, hem de yanağını elinize sürterek kendisini sevdirmesi için uygun bir ortam hazırlamış olursunuz.

Kedilerle dostluk kurmanın 4 adımını merak ediyorsanız bu yazının devamını bekleyinJ

Pek yakında…

No comments :

Post a Comment